63% Polaków w ogóle nie czyta książek!
Taki wynik badania przedstawia Biblioteka Narodowa w raporcie „Stan czytelnictwa w Polsce” z 2018 roku. Od 2000 roku wyraźnie spada też odsetek Polaków, którzy czytają przynajmniej jedną książkę rocznie. Regularnie spada też liczba tych, którzy czytają 7 i więcej książek. Jest coraz gorzej…
W której grupie jesteś?
Statystyczny Polak czyta niewiele.
Z drugiej strony najwięksi managerowie świata czytają na potęgę. Bill Gates deklaruje, że czyta mniej więcej jedną książkę na tydzień i uznaje ten nawyk jako jeden z głównych czynników jego sukcesu. Miłośnikami czytania są też m.in. Elon Musk czy też Warren Buffet. Mark Zuckerberg z kolei rozpoczął w 2015 wyzwanie – czytać przynajmniej jedną książkę, raz na 2 tygodnie.
Badania wykazały, że aż 88% milionerów czyta minimum 30 min dziennie.
Powinienem dalej przekonywać, że czytanie to konieczność w świecie managerów?
Przygotowałem dziś subiektywną listę książek o zarządzaniu zespołem i czasem do przeczytania w 2019 roku. Tylko 10. Na początek. Kolejność przypadkowa.
#1 Zarządzanie Ameba
Dr Inamori Kazuo to przedsiębiorca z kraju kwitnącej wiśni. Choć jest to dla nas odległe miejsce, to w swoim kraju jest on legendarną postacią z przynajmniej kilku powodów.
Po pierwsze odniósł ogromny sukces w biznesie, który sam przypisuje sposobowi zarządzania, który stworzył: „Zarządzanie Ameba”.
Po drugie na prośbę japońskiego rządu przejął narodowe linie lotnicze i w ciągu dwóch lat ze stanu upadłości wyprowadził je do rentownej firmy. Gdyby ktoś taki był w Polsce może nasz narodowy przewoźnik mógłby teraz konkurować z największymi na świecie…
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Kazuo w swojej metodologii zarządzania łączy w spójny sposób najważniejsze koncepcje, takie jak lean management, zarządzanie kapitałem społecznym, ludzkim i inne. Zwraca przy tym Twoją uwagę na każdego człowieka w organizacji, który jest członkiem Ameby, małej jednostki, o której wiesz wszystko i której jesteś częścią.
#2 Drive, Kompletnie nowe spojrzenie na motywację
Książka Daniel H. Pink’a to nie jest kolejna lekka książka o motywacji, którą po przeczytaniu odstawiamy na półkę i nic się nie zmienia. Autor podchodzi do motywacji od bardziej analitycznej strony, opiera się na badaniach i przykładach z życia, a nie górnolotnych, niesprawdzonych tezach „guru motywacji”.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Znajdziesz w niej praktyczne porady i przykłady, które od razu będziesz mógł wykorzystać w swojej pracy jako manager. Uświadomisz sobie m.in. role autonomii pracownika, jak to wpływa na jego zaangażowanie, realizowane cele i całą otoczkę procesową w firmie. Jeżeli miałbyś przeczytać tylko jedną książkę o motywacji, to moim zdaniem będzie to dobry wybór.
#3 The Alliance
Reid Hoffman wraz z tym tytułem znalazł się na liście bestsellerów New York Times.
Czy to coś znaczy? Coś na pewno. Książka bardzo dobrze wpisuje się w obecne realia, gdy pracownicy nie siedzą u jednego pracodawcy przez całe życie, ale co kilka lat, baa czasami kilka miesięcy szukają nowych możliwości.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Dowiesz się z niej w jaki sposób zbudować relację z pracownikiem (choć to słowo w kontekście tej książki zamieniłbym na „członka zespołu”) tak, aby stworzyć coś w rodzaju sojuszu między wami. W tak zbudowanej relacji Ty pomożesz mu się rozwijać, a w zamian otrzymasz dużą wartość dodaną dla rozwoju firmy. Drugi aspekt zaczyna się znacznie wcześniej. Mówię tutaj o procesie rekrutacji i początkowym zarządzaniu zespołem…
Kurs e-mailowy, w którym w ciągu 7 dni poruszam 7 najważniejszych obszarów zarządzania zespołem. Dowiesz się m.in. jak wyznaczać cele, jak podnosić motywację zespołu, jak integrować zespół i budować zaangażowanie, ale też jak zadbać o siebie i swój work-life balance. Dołącz za darmo.
#4 Lean in (Włącz się do gry)
Pierwsza autorka na mojej liście to COO Facebooka, Sheryl Sandberg. Pisałem o niej w tym tekście. Niektórzy mówią, że to książka tylko dla kobiet, ale ja tak nie uważam. Choć temat kobiet, ich kariera i rozwój jest mocno wałkowany w książce, to każdy manager płci tej mniej pięknej na pewno wyciągnie coś dla siebie od Sheryl.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Sheryl dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem zawodowym, (a ma czym) i spojrzeniem na różne tematy z „nowej” perspektywy.
Jako aktywna działaczka na rzecz równych praw kobiet w biznesie podpowiada czytelniczkom jak dojść na szczyt kariery.
Jeżeli powyższe dwa punkty Cię nie przekonują, to dodam, że książka jest napisana lekkim i przystępnym językiem i czyta się ją całkiem szybko.
Odkryj Ukryte Moce Excela: Naucz się pisać Makra w Excelu i Zmień Swoją Pracę na Zawsze!"
- Zapisz się na bezpłatny warsztat online i pozwól sobie na transformację swojej codziennej rutyny biurowej dzięki potędze automatyzacji!
- Zainwestujesz godzinę i nauczysz się, jak zautomatyzować swoje zadania w Excelu i zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne.
- Pomogę Ci zacząć rozwijać swoje umiejętności, dzięki którym zaimponujesz swoim przełożonym.
- Zapisz się na mój warsztat i rozpocznij drogę do stania się ekspertem w dziedzinie, która otworzy przed Tobą nowe możliwości zawodowe.
#5 Biznes do góry nogami wywrócony
Zaczyna się Era Ludzi.
To zdanie przeczytasz w opisie każdej księgarni internetowej jeżeli poszukasz tej książki.
I to prawda. Twórca marki Virgin opisuje w niej swoje życie i przeplata różnymi wskazówkami, które mogą być dla Ciebie pomocne. Jak dla mnie można by było zawrzeć esencję tej książka na znacznie mniejszej ilości stron, ale przyjemność z czytania jest ogromna, a prezentowane historie z Afryki czy Anglii są bardzo wciągające.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Branson próbuje udowodnić, że nie zyski są najważniejsze, a pracownicy. Zatroszcz się o pracowników, bo oni troszczą się o Twoich klientów. Na dowód swojej tezy przytacza masę przykładów.
#6 Toyota production system
To już druga książka z dalekiego wschodu na tej liście. Choć cena tej pozycji znacząco odbiega od wszystkich innych, bo sięga prawie 300 zł! Ale myślę, że można dostać używaną. Poszukaj.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Jeżeli sam tytuł nic Ci nie mówi, albo nie potrafisz wymienić kilku innych książek powiązanych tematycznie to masz sporo do nadrobienia. Taiichi Ohno w tej lekturze pokazuje japońską kulturę w produkcji, optymalizacji procesów, kosztów itp. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pracując na dużym open space’ie ta książka Ci się nie przyda, to zdecydowanie tak nie jest. Po przeczytaniu zmienisz sposób myślenia i podejście do wielu rzeczy. Zaczniesz wszystko, wszędzie optymalizować – to oczywiście żart, ale coś w tym jest.Według mnie podstawa dla każdego managera.
#7 Pierwsze 90 dni. Strategie zapewniające sukces każdemu managerowi
„Pierwsze 90 dni” to książka z pozoru dla świeżych managerów, aby szybko mogli się odnaleźć w nowej roli. Oczywiście ci bardziej doświadczeni też z niej coś wyciągną. Rzeczy, które są oczywiste po kilku latach doświadczenia, nie są takie na samym początku.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Załóżmy, że na początku tego miesiąca awansowałeś na stanowisko managera, kierownika, team leada itp. Ile różnych decyzji od tego czasu musiałeś już podjąć nie mając odpowiedniej wiedzy?
Ile z tych decyzji było błędnych? A może masz potrzebę szybkiego wykazania się, że jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu, co prowadzi do kolejnych pomyłek…
Czy ta książka Cię uchroni od podobnych błędów? Nie od wszystkich, ale strategie działania jakie są tam zaprezentowane pomogą Ci przetrwać ten gorący okres zanim poczujesz się pewnie w swojej roli.
#8 Strategia Lean
Radka Drzewieckiego, autora tej pozycji poznałem osobiście. Możesz posłuchać podcastu, który kiedyś z nim nagrałem tutaj. Ściągniesz też stamtąd jeden rozdział książki. Bardzo lekkim językiem, z dziesiątkami historii z życia opisuje warunki niezbędne do przeprowadzenia transformacji strategicznej. W niebanalny sposób opisuje czym jest Lean, a czym nie jest i jak szczęśliwi mogą być pracownicy w dobrze zarządzanej firmie.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
To kompletna instrukcja, krok po kroku, dzięki której poznasz konkretne metody, techniki, które możesz zastosować w swojej firmie, w swoim życiu. To nie czysty opis narzędzi, tłumaczenie trudnych, japońskich nazw z Lean, a konkretna wiedza o budowaniu zaangażowania w pracę i realizacji celów organizacji. Przeczytasz tę książkę i od razu wdrożysz konkretne metody, ustalisz nowe zasady, przeprowadzisz refleksję nad tym kim jesteś, dokąd podąża Twoja firma i jak sprawić, by każdy pracownik zaangażował się w ciągłe doskonalenie.
Książka pod prąd, dlatego nie wszyscy praktycy Lean będą się z nią zgadzać…. Tym bardziej zachęcam.
Czy to kolejna książka o zarządzaniu?
Tak… ale taka trochę inna. Autorzy pokazują jak ważne jest zarządzanie zespołem w trakcie…wojny. Ile od tego zależy i kto tak naprawdę odpowiada za zespół. Nie ma tutaj czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa, która jest tak często po cichu przypisywana wszystkim i nikomu. Tutaj liczy się lider. Od niego zależy życie całej brygady.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Choć polski tytuł mówi o przywództwie w oryginale brzmi to nieco inaczej: „extreme ownership”. W dużej mierze Jocko i Leif pokazują jak brać odpowiedzialność za zespół, projekty, zwłaszcza te które nie idą najlepiej. Wymaga to bardzo często dużo odwagi. Jocko to jeden z ulubionych autorów Artura Mydlarza, z którym nagrałem ten podcast.
Dowiesz się, że manager jak żołnierz musi wiedzieć co to znaczy wziąć za coś, za kogoś ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Nie wszystko w książce jest zgodne z obecnymi „standardami” nowoczesnych organizacji, gdzie stawiamy na jednostki, indywidualność czy kreatywność, ale jako lektura dodatkowa powinna się znaleźć na półce każdego managera.
#10 Nawyk samodyscypliny w pracy
Zarządzanie czasem czy samym sobą w czasie to jedna z ważniejszych rzeczy w pracy managera. Dlatego nie mogło na tej liście zabraknąć książki, która by poruszała ten temat. Nie jest to jednak górnolotna książka z masą różnych frazesów. Jest to gotowy schemat na siebie, jednym słowem praktyczny poradnik z zakresu zarządzania czasem.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Jeżeli Twoja lista zadań cały czas rośnie, zaczynasz robić nadgodziny, wracasz do domu wypruty tak, że jedyne o czym myślisz to wziąć kąpiel i położyć się do łóżka to to jest moment na tę pozycję. Jednak nie czytaj jej jednym tchem. Rozplanuj w czasie i dozuj. Na bieżąco testuj kolejne techniki, które są tam przedstawiane przez dr Fiore.
Czy ona Ci pomoże tego nie mogę zagwarantować, ale na pewno przyniesie pozytywne efekty jeżeli w trakcie czytania będziesz zmieniał swoje codzienne nawyki.
Czy wszystkie pozycje to książki o zarządzaniu?
Niekoniecznie. Są to po prostu książki, które według mnie powinni przeczytać managerowie.
To już koniec listy. Nie umieściłem w niej znanych klasyków takich jak „7 nawyków skutecznego działania” S. Coveya, czy „Winning znaczy zwyciężać” J.Welch, bo zakładam, że te pozycje dobrze znasz.
Ale jeśli jest książka, która realnie zmieniła coś w Twoim życiu śmiało dopisz jej tytuł w komentarzu. Też kompletuję swoją listę na ten rok.
Odkryj Ukryte Moce Excela: Naucz się pisać Makra w Excelu i Zmień Swoją Pracę na Zawsze!"
- Zapisz się na bezpłatny warsztat online i pozwól sobie na transformację swojej codziennej rutyny biurowej dzięki potędze automatyzacji!
- Zainwestujesz godzinę i nauczysz się, jak zautomatyzować swoje zadania w Excelu i zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne.
- Pomogę Ci zacząć rozwijać swoje umiejętności, dzięki którym zaimponujesz swoim przełożonym.
- Zapisz się na mój warsztat i rozpocznij drogę do stania się ekspertem w dziedzinie, która otworzy przed Tobą nowe możliwości zawodowe.
Witam, naprawdę nigdzie nie mogę znaleźć #1 Zarządzanie Ameba po polsku. Czy wie Pan gdzie można tę książkę kupić?
Faktycznie trudno ją teraz dostać. Ja często książki pożyczam, tę też dawno temu pożyczyłem. Jedyne co mogę zaproponować to poszukać w bibliotekach. Udało mi się znaleźć ebook, ale w wersji angielskiej https://www.kobo.com/us/en/ebook/amoeba-management Ewentualnie podrzucam link do głównych 12 zasad z tej książki. http://oszczednosciwfirmie.pl/12-zasad-zarzadzania-dr-kazuo-inamori-tworcy-firmy-kyocera/ W internecie jest więcej artykułów opisujących aspekty poruszone w tej książce.