W taki dzień jak dziś, Dzień Kobiet, wręcz nie wypada nie pisać o kobietach. Dzisiejszy wpis będzie o płci według mnie silniejszej i potrafiącej przetrwać więcej niż przeciętny facet.
Magazyn Fortune po raz 21. opublikował listę 51 najbardziej wpływowych kobiet na świecie.
Kobiety z tej listy, które zajmują stanowiska CEO kontrolują majątek firm o łącznej kwocie prawie biliona dolarów.
Średni wiek tych pań to zaledwie 55 lat, a aż 10 z nich jest przed pięćdziesiątką!
Stoją one na czele m.in. takich gigantów jak: Facebook, Google, Youtube, Microsoft, General Motors, SAP, Oracle, EY, Procter & Gamble, IBM, KPMG, Johnson & Johnson, Starbucks, Accenture, Siemens, Boeing, Deloitte, Walmart czy Apple.
Do mojego zestawienia wybrałem 5 szczególnych kobiet, które osiągnęły niesamowitą karierę jeszcze przed pięćdziesiątką!
Dowiesz się też o kilku nieznanych faktach z ich życia osobistego, które miały duży wpływ na ich karierę.
Oto i one
Sheryl Sandberg, COO Facebooka, mimo tragedii wróciła do gry
Miejsce 6. w rankingu Fortune. 49 lat.
COO Facebooka. Ekonomię na Harvardzie ukończyła z wyróżnieniem. Później zdobyła tytuł MBA na Harvard Business School.
Kilka lat po zakończeniu studiów została szefem personelu Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych w gabinecie prezydenta Billa Clintona. Jednak wkrótce porzuciła politykę dla technologii. W 2001 r. zaczęła pracę dla wschodzącej firmy Google, która istniała na rynku dopiero od 3 lat. Zafascynowała ją misja nowego pracodawcy – „bezpłatne udostępnianie informacji z całego świata”
Wkrótce objęła stanowisko wiceprezesa ds. globalnej sprzedaży i operacji online. Kilka lat później na kolacji bożonarodzeniowej u prezesa Yahoo zainteresował się nią Mark Zuckerberg. Praca dla Facebooka była tym czego szukała.
Jest aktywną działaczką na rzecz równych praw kobiet w biznesie. Napisała książkę „Lean In”, która okazała się światowym bestsellerem poruszającym problem dyskryminacji kobiet w biznesie.
Jej życie nie zawsze jednak pisało historie, jakich by chciała.
W 2015 roku spotkała ją bolesna tragedia. W wyniku niefortunnego wypadku zginął jej 47-letni mąż. Mimo cierpienia pozbierała się i napisała kolejną książkę “Option B: Facing Adversity, Building Resilience, and Finding Joy”
Jest obecnie wielkim autorytetem wśród kobiet w USA.
Susan Wojcicki, CEO YouTube, zakazała wysyłania maili po 18:00
Miejsce 10. w rankingu Fortune. 50 lat.
Susan pełni funkcję CEO YouTube, platformy, która od 2005 roku rewolucjonizuje świat filmów online.
Absolwentka Harvardu i matka piątki dzieci! Posiada polskie obywatelstwo!
Po studiach pracowała w Intelu jako konsultantka ds. marketingu.
Był rok 1998 kiedy do jej drzwi zapukali doktoranci Stanford University, Siergiej Brin i Larry Page, prosząc o wynajęcie garażu. Potrzebowali powierzchni, w której mogliby rozwijać swój pomysł na biznes. Chodziło o przeglądarkę internetową opartą na algorytmie BackRub. W wyniki niefortunnej pomyłki firma przyjęła nazwę Google.
Będąc w 4-tym miesiącu ciąży Susan zdecydowała się na ryzykowny krok. Odeszła z pracy i dołączyła do kolegów z garażu.
Początkowo jako szefowa marketingu Google skutecznie promowała nowy brand z prawie zerowymi funduszami. Gdy firma stała się potentatem przekonała prezesa, by nie inwestować w Google Video a przejąć start up YouTube za bagatela 1,65 mld dolarów. Był to strzał w dziesiątkę. Susan od 2014 roku pełni funkcję prezesa YouTube.
Dba o balans pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym.
Zasada w jej domu: sprawdzanie telefonów i e-maili jest zabronione pomiędzy godziną 18 a 20. :)
Amy Hood, CFO Microsoft, zamyka księgi, żeby piec tort
Miejsce 20. w rankingu Fortune. 47 lat.
CFO w Microsoft. Ukończyła Duke University i posiada tytuł MBA Harvardu.
Swoją karierę zaczynała w Goldman Sachs.
Zanim została najważniejszą osobą ds. finansów w Microsoft pełniła funkcję szefa działu biznesowego. Była jedną z osób odpowiedzialnych za przejęcie Skype’a. Rola CFO została jej powierzona, gdy miała zaledwie 41 lat.
To pierwsza kobieta obejmująca stanowisko dyrektora finansowego w Microsoft. W ciągu pięciu lat od objęcia przez nią tego stanowiska akcje spółki wzrosły o prawie 300%
Jej pasją jest pieczenie ciast. Urodziny jednej z jej córek przypadają na koniec roku podatkowego Microsoft, więc Hood pozwala swojemu zespołowi zamknąć księgi i rozpoczyna przygotowywanie najlepszego tortu urodzinowego ;)
A może chcesz mieć możliwość wprost zapytać innych, doświadczonych managerów o problemy, trudne sprawy, sytuacje bez wyjścia, które spotykasz na co dzień?
Jest takie miejsce!
To zamknięta grupa, która zrzesza lepszych managerów z całej Polski i spoza niej ;) Dołącz do niej i rozwijaj się o wiele szybciej dzięki doświadczeniu innych!
-->Kliknij i poproś o dołączenie
Julie Sweet, CEO Accenture, okradła ją jej pierwsza pracownica
Miejsce 32. w rankingu Fortune. 50 lat
CEO Accenture w Ameryce Północnej (USA i Kanada). Uzyskała licencjat na Claremont McKenna College oraz obroniła doktorat z prawa na Columbia Law School.
Pierwsze duże ryzyko w życiu podjęła w wieku 19 lat, gdy na rok przeniosła się do Chin by nauczyć się chińskiego.
Przed pracą w Accenture pracowała dla firmy prawniczej Cravath, Swaine & Moore LLP, gdzie prowadziła doradztwo dla klientów korporacyjnych.
W Accenture najpierw pracowała w dziale prawnym, a jej zaangażowanie szybko doprowadziło ją na szczyt. Promuje kobiety w biznesie, jest współprzewodniczącą Kanadyjsko-Amerykańskiej Rady ds. Postępu Kobiet-Przedsiębiorców i Liderów Biznesu. Ma ona na celu przyciągnięcie kobiet do przedsiębiorczości i zwiększenie liczby kobiet pracujących w takich dziedzinach, jak inżynieria, nauka, technologia i matematyka.
Dla poprawy komunikacji w firmie zaproponowała, aby zamiast zawiłych maili stosować rozmowy online albo wiadomości video. Prezentuje również postawę nieformalnego szefa co również wpływa pozytywnie na komunikację w firmie
Jest mężatką z dwójką dzieci.
Wspomina lekcję, której nauczyła się zaczynając studia. Otóż dostała pracę w firmie Phone Buy jako asystentka prezesa. Jednym z pierwszych zadań jakie otrzymała od swojego szefa było zatrudnienie recepcjonistki. Szukała zatem kandydatek, przeglądała CV, przeprowadziła rozmowy. W końcu wręczyła umowę wybranej kandydatce.
Po dwóch tygodniach recepcjonistka nagle nie pojawiła się w pracy, a Julie zorientowała się, że z jej portmonetki zniknęło 200 dolarów. Kiedy zrozpaczona powiedziała o zdarzeniu swojemu szefowi, ten odparł:
– Julie, wiem, że 200 dolarów to dla Ciebie ogromna kwota, ale… nie zwrócę Ci jej. To Ty wzięłaś odpowiedzialność za rekrutację. To Ty zatrudniłaś tę kobietę. To był Twój błąd. I niech to będzie dla Ciebie lekcja.
Tak Julie nauczyła się brać odpowiedzialność za własne błędy.
Jennifer Morgan, wysłała męża na tacierzyński
Miejsce 43. w rankingu Fortune. 47 lat.
Jen zarządza znaną firmą SAP, potężnym dostawcą oprogramowania ERP na rynkach Americnas and Asia Pacific Japan, z liczbą 43 0000 pracowników i 230 000 klientów. Przed awansem była szefową SAP North America i odpowiadała za strategię, przychód i obsługę klienta. Skończyła James Madison University i College of Business. Swoją karierę zaczynała w Anderson Consulting, późniejszym Accenture, gdzie pomagała amerykańskim agencjom rządowym w rozwoju technologicznym.
Dzięki jej pracy SAP w Ameryce Północnej został uznany przez Światowe Forum Ekonomiczne za lidera w kwestii równości wobec kobiet w biznesie.
Prywatnie jest mężatką i matką dwóch synów.
Po narodzinach drugiego chłopca, Erica, zakładała, że zostanie w domu i zajmie się rodziną, jak wspomina. Jednak to jej mąż zdecydował się wziąć urlop i zaopiekować się domem, by żona mogła wrócić do pracy. I tak już zostało. Jen pracuje, a mąż troszczy się o dom.
Jennifer podkreśla, że została wychowana w wysokiej kulturze i etyce pracy. Już w wieku 13 lat pracowała w gabinecie ortodontycznym ojca. Ceni rodzinę i wartości. Kiedy wychodzi z biura na jakieś wydarzenie w szkole swoich dzieci mówi o tym wszystkim głośno i wyraźnie. Mówi gdzie idzie i dlaczego to dla niej ważne. Pochwala taką transparentność.
W chwili pewnego kryzysu bardzo pomogła jej rada mentora:
„…sprawy nigdy nie są tak dobre jakimi się wydają, ani też tak złe jakimi się wydają…”
Jak widać nie miały lekko, ale osiągnęły sukces. Brawo dla nich niech staną się przykładem i inspiracją dla innych kobiet :)