Prasówka Managera

Co wtorek wysyłam zestaw nowości ze świata zarządzania, które pomagają prawie 22 000 managerów w doskonaleniu codziennej pracy.

Zostaw swój adres e-mail i już nigdy nie przegapisz najciekawszych nowości ze świata zarządzania oraz inspirujących historii i studium przypadku, które pomogą Ci w Twojej codziennej managerskiej karierze!

Każda prasówka to:

Jedna, inspirująca historia, która da Ci zawsze do myślenia

kilka linków do najciekawszych nowości ze świata zarządzania i biznesu

Zero Spamu, same konkrety.

 

 

A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda Prasówka Managera od środka, to poniżej zerknij na przykład jednej z ostatnich… Natknąłem się niedawno na opis dwóch przedziwnych historii.

Pewien profesor jednej z amerykańskich uczelni postanowił przeprowadzić pewne doświadczenie.

Przed Świętami Bożego Narodzenia wysłał kartki z życzeniami świątecznymi do grupy absolutnie nieznanych sobie osób. Wysłał jej pod całkowicie przypadkowe adresy, jednocześnie podając na odwrocie swój adres.

To, co się wydarzyło później, wprawiło go w osłupienie.

Ci zupełnie obcy mu ludzie postanowili się odwzajemnić i niemal zalali go falą swoich kartek świątecznych.

Co ciekawe, w treści swoich życzeń nawet nie zadawali pytania, kim jest ów nieznajomy, który wysłał im kartkę i dlaczego właściwie to zrobił?

Po prostu również wysłali mu kartkę. Ciekawe, prawda?

Przenieśmy się teraz do roku 1985.

Był 19 września, kiedy na Oceanie Spokojnym, 350 km od stolicy Meksyku doszło do wstrząsu sejsmicznego. Trzęsienie ziemi o sile 8.1 stopni w skali Richtera było tak silne, że skutki dla stolicy były katastrofalne.

Tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową i bez dostępu do wody pitnej. Oficjalnie w katastrofie zginęły 10 152 osoby. Nieoficjalnie ofiar mogło być nawet 40 000. Aż 250 000 ludzi straciło swój dom.

Kraj potrzebował pomocy.

Jako jeden z pierwszych krajów, który pośpieszył z pomocą finansową była… Etiopia.

Tamtejszy Czerwony Krzyż przekazał na rzecz Meksyku 5 000 dolarów. 

To afrykańskie państwo dotknięte przez lata wojen, wieloletnie susze, gdzie miliony osób cierpiało z powodu głodu i niedożywienia znajdowało się na liście najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących państw świata.

Sytuacji nie ułatwiał fakt, że rok wcześniej do władzy doszli komuniści wspierani przez NRD, Kubę i ZSRR.

I to ten kraj w swojej ogromnej biedzie przekazuje pomoc humanitarną innemu państwu.

Dlaczego to zrobili?

Wiele lat wcześniej, w 1935 roku wybuchła druga wojna włosko-abisyńska. Na skutek kampanii Etiopię włączono do Włoskiej Afryki Wschodniej, a monarcha udał się na emigrację. W czasie walk Włosi dopuścili się szeregu zbrodni wojennych, włączając w to użycie broni chemicznej. W odpowiedzi na akcje etiopskiego ruchu oporu, włoscy karabinierzy i cywile dopuścili się masakry w Addis Abebie, w której śmierć poniosło od 400 do 1400 osób.

Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że Etiopia była w potrzebie.

Domyślasz się, który kraj jako jeden z pierwszych im pomógł?

Tak, to Meksyk pośpieszył z pomocą humanitarną do Etiopii.

Po prawie 50 latach potrzeba odwzajemnienie pomocy był tak mocna, że pomimo własnego kryzysu i biedy, Etiopia nie zostawiła sojusznika w potrzebie.

Okazuje się, że reguła wzajemności jest niewiarygodnie silna i powszechna, (bo występuje niemal w każdej kulturze), że jest to jedna z najlepszych metod wywierania wpływu.

Od dziecka jesteśmy „programowani”, by odczuwać ogromny dyskomfort, gdy ktoś czymś nas obdaruje. Psychiczny ból jest silniejszy i dług spłacić musimy.

Nie bez powodu powstały przecież zwroty

„Będę zobowiązany” 

„Z góry dziękuję” 

W biznesie działa to… chyba jeszcze mocniej niż w życiu prywatnym.

 

Co jeszcze w dzisiejszej prasówce?

#1 Jak podejmować lepsze decyzje stosując zasadę Pareto?

Krótki wpis o idei zasady Pareto, o której sam często zapominam. Oprócz tego znajdziesz tam film, w którym tłumaczę jak narysować wykres Pareto w Excelu :)

====Link====

 

#2 Zostałem przepytany przez Rafała Łapczyńskiego – wywiad 

Twórca bloga Puzzle Produktywności zaprosił mnie do rozmowy dotyczącej produktywności, rozwoju mojego bloga i jeszcze kilku tematów. Po raz pierwszy zdradzam trochę swoich prywatnych tematów, planów i tego… dlaczego w ogóle prowadzą swojego bloga.

Całość przeczytasz poniżej.

====Link====

 

#3 Co robi codziennie rano najbogatszy człowiek świata?

Mnie osobiście bardzo zaciekawiło, co Bezos robi codziennie rano, zwłaszcza, że okazało się, że ja też codziennie to robię, chociaż nie wiem, czy dzięki temu stan mojego konta zbliży się do jego :)

====Link====

 

#4 Prawie co 10 Polak kłamie w swoim CV? 

Pewne badanie wykazało, że pewien odsetek Polaków lubi oszukiwać w swoim CV, głównie w jednej, ważnej kwestii…

====Link====

 

#5 Urlop ojcowski wydłużony do 6 tygodni? Jest taki pomysł 

Wydłużenie z 2 do 6 tygodni urlopu ojcowskiego zakłada przygotowany przez Lewicę i zaprezentowany w poniedziałek projekt zmian w Kodeksie pracy. To rozwiązanie prorodzinne, prodemograficzne, mające na celu również poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. Czy wejdzie w życie?

====Link====

To tyle na ten tydzień.  Dobrego tygodnia.

Marcin