Zastanawiałeś się czasem jakby to było gdyby każdy na Ziemi robił dokładnie to, w czym jest dobry, co sprawia mu radość i czym się przenigdy nie nudzi?
Jakby to było gdyby nie było narzekania, żartów o straszliwym poniedziałku, mówienia, że idę nie do „roboty” tylko do pracy, z której (omg) jestem dumny?
Gdyby tak po prostu praca kojarzyła się z czymś dobrym, a nie przykrym obowiązkiem, który tylko podtrzymuje naszą finansową egzystencję?
Jest pewien sposób…
Masa ludzi jest jak zające biegające po biznesowym lesie.
Raz schowają się w jednej norce, gdzie jest ok choć czasem pada, zapada się ziemia i ogólnie wieje. Innym razem biegają z jednego końca lasu na drugi. Zaglądną to tu, to tam, ale nadal nie mogą znaleźć swojego miejsca.
Czyli w skrócie robią coś, ale ogólnie czują, że to nie to. Ale kiedy usiądą, żeby się zastanowić gdzie byłoby im najlepiej to tylko drapią się po głowie. Bo nie wiedzą. Bo skąd?
Znasz to?
Co zrobić żeby wiedzieć?
Co zrobić żeby choć trochę przybliżyć się do prawdy o sobie?
Jak dowiedzieć się jaka praca, w jakim obszarze, branży, regionie, będzie dla Ciebie najlepsza?
Polecam zacząć od małych kroczków.
Przeanalizowałem kilka testów predyspozycji zawodowych. Tylko te darmowe.
Choć byłem na początku nieco sceptyczny do tego typu gier to okazywało się, że kilka z nich powiedziało mi trochę sensownych rzeczy o mnie.
Zaczynamy.
Uwaga: Testy są w języku angielskim, bo nie znalazłem niczego konkretnego w języku polskim. Ale nie ma się czego bać. Język jest dosyć prosty.
#1 Skills Matcher
To króciutki test predyspozycji zawodowych przeznaczony raczej dla osób, które mają już co wpisać do CV. Może dużo nie wniesie, ale coś na pewno podpowie. Wspierane przez amerykańskie ministerstwo pracy, może dlatego ten spartański wygląd :)
Plusy:
- krótki
- wynik podaje proponowane zawody razem ze średnimi zarobkami w USA
Minusy:
- trochę zbyt ogólny
- „spartański” wygląd
- dla osób, które już mają jakieś doświadczenie zawodowe
#2 O*NET Interest Profiler
Test predyspozycji zawodowych, który zawiera 60 pytań o to, co lubimy, a czego nie lubimy w pracy. Porusza różne obszary i dziedziny. Oparty na teorii typów osobowości zawodowych Hollanda. Składa się kilku etapów.
Najpierw wskazujesz co lubisz, czyli trochę o Twoich zainteresowaniach, a później wybierasz „job zone”, czyli jedną z 5 opcji:
no or little/some/medium/high/extensive job preparation – wybierając jedną z opcji dostaniesz propozycje zawodów, na które łatwiej lub trudniej przeskoczyć tak z dnia na dzień.
Plusy:
- bardziej szczegółowy niż poprzedni
- wynik podaje proponowane zawody z uwzględnieniem stopnia trudności przygotowania
Minusy:
- trochę przewidywalny
#3 123test
Test predyspozycji zawodowych, który jest trochę podobny do tego powyżej. Różnica polega na tym, że dostajesz 15 serii obrazków rożnych aktywności. Musisz zaznaczyć to, co lubisz klikając w zielony ptaszek i to, czego nie lubisz klikając w czerwony krzyżyk.
Na końcu dostajesz diagram twoich predyspozycji wg kodu Hollanda i listę zawodów, które powinny do Ciebie pasować.
Plusy:
- krótki
- wynik podaje proponowane zawody
- obrazkowy (nie trzeba dużo czytać :))
Minusy:
- ogólny
Kurs e-mailowy, w którym w ciągu 7 dni poruszam 7 najważniejszych obszarów zarządzania zespołem. Dowiesz się m.in. jak wyznaczać cele, jak podnosić motywację zespołu, jak integrować zespół i budować zaangażowanie, ale też jak zadbać o siebie i swój work-life balance. Dołącz za darmo.
#4 What Career Is Right For Me
Ostatni już test predyspozycji zawodowych nieco różni się od reszty, bo bada on inne obszary. Oceniasz:
- umiejętności
- zainteresowania
- styl pracy
- wartości
Jest dosyć krótki i ogólny, ale u mnie wiele się pokryło.
Plusy:
- krótki
- wynik podaje proponowane zawody
- „spartański” wygląd
Minusy:
- ogólny
Przyznam, że próbowałem znaleźć coś jeszcze, bo robiłem trochę innych testów, ale tylko te cztery były w miarę sensowne.
Odkryj Ukryte Moce Excela: Naucz się pisać Makra w Excelu i Zmień Swoją Pracę na Zawsze!"
- Zapisz się na bezpłatny warsztat online i pozwól sobie na transformację swojej codziennej rutyny biurowej dzięki potędze automatyzacji!
- Zainwestujesz godzinę i nauczysz się, jak zautomatyzować swoje zadania w Excelu i zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne.
- Pomogę Ci zacząć rozwijać swoje umiejętności, dzięki którym zaimponujesz swoim przełożonym.
- Zapisz się na mój warsztat i rozpocznij drogę do stania się ekspertem w dziedzinie, która otworzy przed Tobą nowe możliwości zawodowe.
Jeśli znasz jakieś inne ciekawe testy to możesz podzielić się w komentarzu.
Wyniki testów potraktuj tylko jako pewną wskazówkę, nic więcej. Gdybyś chciał przeprowadzić bardziej szczegółowy test, zrozumieć swoje mocne i słabe strony, dopasować z większą doza prawdopodobieństwa to zachęcam do kontaktu z profesjonalistami (psychologowie, doradcy zawodowi), którzy zajmują się tego typu działką. Profesjonalnie. Opiszę do kogo można się zwróci wkrótce.
Cześć!
Odpowiedz