Rok 1863, Gettysburg, Pensylwania, USA.
Od dwóch lat trwa krwawy konflikt między Unią a Konfederatami. Południowe, konserwatywne stany nie zgadzają się na politykę prowadzoną przez bardziej liberalną Północ. Zindustrializowane i rozwinięte gospodarczo, ale wciąż niedorównujące Europie północne stany Ameryki wprowadzają cła na towary sprowadzane z Europy. Chcą chronić rodzimy rynek.
Europejczycy nie pozostają dłużni i wprowadzają odwetowe cła na import towarów amerykańskich.
Ameryka eksportuje głównie bawełnę. To prawie 60% całości eksportu. Uderza to głównie w Południe, gdzie większość społeczeństwa trudni się rolnictwem. Kluczowym elementem produkcji bawełny jest praca niewolników…
W dodatku Północ nawołuje do zniesienia niewolnictwa. To instytucja skrajnie niesprawiedliwa społecznie. Al ten ruch znacząco podniósłby koszty produkcji.
Z drugiej strony, to nie Unia czerpie korzyści z niewolników, ponieważ w zakładach przemysłowych na północy pracują inżynierowie i imigranci z Europy. Ludzie najbardziej wykształceni.
Dodatkowo Północ dąży do centralizacji państwa. To ma być jedyny sposób na rozwój kraju. Niestety nie jest to na rękę Południu.
Wybucha wojna…
Po dwóch latach ciężkich bitew i niezliczonej ilości przelanej krwi dochodzi do najkrwawszej z nich. Bitwy pod Gettysburgiem.
Przez trzy dni trwają nieustanne walki. Kule armatnie torpedują żołnierzy obu stron. Szala zwycięstwa przesuwa się z jednej strony na drugą. W walce bierze udział polski pułkownik Włodzimierz Krzyżanowski. Stoi po stronie Jankesów z Północy.
Trzeciego dnia krwawej potyczki dowódca Konfederatów popełnia fatalny błąd. Wydaje rozkaz ataku na doskonale przygotowane centrum wojsk Północy.
Przegrywa.
Straty są ogromne. Ginie po obu stronach ponad 50 tysięcy żołnierzy. Świadkowie, którzy byli na miejscu 4 lipca nie mogą uwierzyć w to, co zobaczyli. Tysiące nienaturalnie zdeformowanych i rozszarpanych ciał.
Jest to początek końca wojny i punkt zwrotny w historii Stanów Zjednoczonych. By pochować wszystkich poległych prezydent Lincoln kupuje aż 7 ha gruntu, na którym ma powstać cmentarz. To prawie tyle co 9 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
Niespełna pół roku po bitwie, 19 listopada 1863 roku, Abraham Lincoln osobiście przybywa, by otworzyć nekropolię, wygłaszając przy tym krótką przemowę. Jest ona uważana za najwspanialszą, jaką kiedykolwiek wygłosił.
„Lat temu osiemdziesiąt i siedem nasi ojcowie wznieśli na tym kontynencie nowy naród, poczęty z wolności i oddany w przekonaniu, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi.
(…) To raczej nam jest nakazane być oddanym wielkiemu zadaniu, które oczekiwało na nas — że od tych poległych bohaterów winniśmy zaczerpnąć oddanie sprawie, której oni całkowicie się poświęcili — że postanowimy, iż śmierć tych poległych nie mogła być daremna, że ten naród doczeka się odrodzenia idei wolności i, że rządy narodu, przez naród i dla narodu nie znikną z powierzchni ziemi.”
Abraham Lincoln do dziś jest uważany za jednego z najwspanialszych liderów w historii.
Co charakteryzowało tego nieprzeciętnego człowieka? Dlaczego pociągnął za sobą tłumy?
#1 Potrafił panować nad emocjami
Jak każdy człowiek denerwował się. Wpadał w szał. Ale nie okazywał tego.
W takich momentach starał się opanować i uspokoić.
Jak?
Siadał w swoim fotelu i zaczynał pisać tzw. gorący list do osoby, na którą był wściekły. Opisywał swoje emocje i odczucia. Nigdy nie wysyłał tego listu do adresata…
#2 Nie zrzucał winy na innych
Zdarza Ci się popełnić błąd? Podjąć złą decyzję? Co wtedy robisz?
Lincoln nie szukał wymówek. Nie narzekał. Nie wahał się otwarcie powiedzieć, że to on i jego gabinet jest winny konsekwencji nieprzemyślanej decyzji.
[dropshadowbox align=”none” effect=”vertical-curve-left” width=”auto” height=”” background_color=”#e2e1e1″ border_width=”1″ border_color=”#dddddd” rounded_corners=”false” inside_shadow=”false” ]Polub stronę Bloga na FB. Będziesz na bieżąco dostawać informacje o artykułach Klik. [/dropshadowbox]
#3 Był świadom swoich słabości
Każdy ma pewne wady. Nie każdy potrafi się do nich przyznać. Lincoln dawał ludziom wiele szans. To dobra i zła cecha. Osobiście uważam, że jako człowiek robił dobrze. Nie wiem czy jako prezydent…
#4 Potrafił słuchać
To nie przypadek, że natura obdarzyła nas dwojgiem uszu i tylko jedną parą ust. Więcej słuchaj, mniej mów.
Lincoln pozwalał wypowiedzieć swoje racje każdej ze stron. Potrafił wysłuchać każdego i podjąć decyzję.
Czy tworzysz kulturę otwartości w swoim zespole? Na pewno każdy może swobodnie wypowiedzieć się na forum o tym, co go trapi?
#5 Znał wartość odpoczynku
Rządząc wielkim krajem potrzeba wiele sił. Regeneracja, relaks są niezwykle istotne. Lincoln zdawał sobie z tego sprawę. Potrafił znaleźć czas dla przyjaciół i rozrywkę.
Nie możesz żyć pracą w 100%. Nie zarywaj nocy i weekendów, bo błyskawicznie się wypalisz.
#6 Miał poczucie humoru
Pomimo pełnienia tak poważnej funkcji był człowiekiem bardzo zabawnym. Opowiadał żarty i śmieszne historie. Współpracownicy lubili jego towarzystwo.
Potrafisz się śmiać i żartować w pracy?
Nie masz przypadkiem zbyt posępnej miny, bo piastujesz poważne, managerskie stanowisko? Tytuł to tylko tytuł, a ludzie zwyczajnie powinni lubić Cię jako człowieka. Śmiej się i żartuj. To najszybsza droga do zjednania sobie ludzi.
7# Nakreślał wizję
Nie był człowiekiem pysznym.
Pomimo wygranej wojny nie skupiał się tylko na swoim sukcesie. Miał zawsze plan i potrafił jasno i zwięźle przedstawiać swoja wizję. Wizja pomaga w zrozumieniu sensu Twojej codziennej pracy.
Znasz wizję swojej firmy? Potrafisz ją krótko opisać? Wiesz po co robisz to, co robisz?
#8 Był wierny swoim przekonaniom
Nie zmieniał poglądów w zależności od klimatu politycznego. Całe swoje życie nienawidził idei niewolnictwa. Traktował tę instytucję jak coś nad wyraz niesprawiedliwego i nieetycznego. Coś, co miażdży godność człowieka.
Mimo, że mógłby zyskać poparcie uzgadniając jakiś kompromis w tej sprawie, to nigdy nie ustąpił. Zawsze obstawał przy swoim.
Całe życie uczymy się. Dlaczego nie uczyć się od najlepszych? Ten prezydent żył w czasach, kiedy nie było jeszcze mediów, a polityka częściej była traktowana jak służba. Zachęcam do sięgnięcia do biografii tego człowieka.
Znasz ciekawe fakty z życia Abrahama Lincolna? Podziel się w komentarzu
Ciekawy post, wiele faktów takich czy innych znamy , gdy nie czytane , z filmu Spielberga, ale post Marcina przykuwa uwagą odnośnie paraleli w zaledwie 10 punktach , które jednak ustalają kryterium wartości tak abyśmy mogli odnaleźć się pośród docenianych a czasami by o nas nie zapominano ale pozytywnie. Smutny jednakowoż sie zrobiłem gdy zacząłem szukać zbieżności z naszymi polskimi leaderami z dzisiejszych stron gazet , czy też poprzedniej epoki , jedynie niewielu ostało na takim piedestale….
Dzięki Mario za Twoje spostrzeżenia. No myślę, że trochę inne podejście do władzy było kiedyś i dziś, co nie oznacza, że obecni przywódcy nie mogą czerpać z takich wzorców.
…