Roczna ocena pracownika.
Dla wielu pracowników spotkanie tak zatytułowane to jedyna szansa na feedback od swojego szefa w ciągu roku. Niestety, naprawdę często się z tym spotykam.
Co zrobić, by jednak to spotkanie stało się czymś inspirująco-motywującym? Czymś, co da Ci energię na kolejne 12 miesięcy? Jak przygotować się do rocznej oceny pracownika?
Musisz pamiętać o jednej rzeczy.
To nie szef. To Ty poprowadź tę rozmowę.
Możesz od razu pobrać gotowy schemat rozmowy
No dobrze.
Jeśli masz jakiś system, w którym rejestrujecie jakieś cele, misje, zadania to świetnie, ale jeśli nie lubisz tej rozmowy to znaczy, że system nie działa.
Bo widocznie nie poruszacie odpowiednio punktów, o których zaraz przeczytasz.
No to do roboty.
Od czego zacząć?
#1 Codzienne obowiązki a ocena roczna
Logiczne. Dam sobie rękę uciąć, że będziecie o tym gadać. I to będzie pewnie oceniane. Musi być.
Ale…
Upewnij się, że na pewno Twój szef wie o wszystkich Twoich codziennych sprawach. Bo może gdzieś w trakcie roku ktoś dorzucił Ci coś, o czym zapomniałeś wspomnieć? Wziąłeś, bo jesteś uprzejmy. Brawo.
Ale zajmuje Ci to teraz godzinę dziennie, a Twój szef nawet o tym nie wie.
Wypisz wcześniej wszystko, co robisz i przejdźcie przez to.
Może dowiesz się, że czegoś nie powinieneś już robić?
Albo, że te nowe rzeczy są właściwie tak ważne, że coś innego z Ciebie zdejmą?
Możesz tylko skorzystać na takim pochwaleniu się.
#2 Wyjątkowe sukcesy
I tu jest Twoja rola. Wszystkie wyjątkowe sukcesy, czyli takie, z których sam byłeś wyjątkowo dumny. Z czego inni byli dumni i zachwyceni musisz mieć gdzieś zachomikowane. Rób to w trakcie całego roku. Za każdym razem, gdy coś takiego się pojawia notuj w oddzielnym folderze w outlooku.
Co to takiego?
– pochwały, które wysłał Ci klient, współpracownik, manager innego działu,
– błędy czy ryzyka w procesach, które wyłapałeś, dzięki czemu firma uniknęła poważnych problemów,
– wszystkie inicjatywy poza codziennymi obowiązkami – dodatkowe projekty, akcje.
I szczególnie podkreśl te, które wybiegają poza Twoje obowiązki.
Nie licz, że szef o wszystkim będzie pamiętał.
#3 Opisz swoje mocne strony w trakcie oceny rocznej
Spytaj szefa w czym jesteś dobry. Co mu się w Tobie podoba? Za co Cię ceni?
Zapytaj o szczegóły.
Niech poda przykłady.
Bo co niby znaczy że „masz świetne podejście”, „super nastawienie”? A jeśli chciałbyś jeszcze bardziej się na tym skupić, wzmocnić te dobre cechy, to co masz robić? Co konkretnie?
A gdy nie ma pomysłu to zadaj pytania pomocnicze.
Wymień kilka najważniejszych umiejętności i poproś o ich ocenę. Richard Branson, twórca Virgin, uważa, że tę jedną z najważniejszych umiejętności w pracy, na którą szczególnie zwraca uwagę przy rocznej ocenie pracownika, jest komunikacja z innymi. Że to wręcz „sztuka”, a nie umiejętność. Może zacznij od tego.
Zapytaj, jak Tobie to idzie.
Potem przejdź do takich punktów:
- współpraca w zespole
- obsługa klienta
- inspirowanie innych
- kreatywność
- umiejętność słuchania innych
- rozwiązywanie problemów
- pewność siebie
- łatwość podejmowania decyzji
Omów też te bardziej techniczne:
- analiza danych
- znajomość procesu/procedur itd.
Możesz nawet poprosić o ocenę od 0 do 10.
Nie fajnie wiedzieć w czym jesteś dobry? Może wtedy częściej będziesz robił to, co wydawało się bez znaczenia.
Ale jeśli coś idzie Ci tak trochę słabiej to..
Odkryj Ukryte Moce Excela: Naucz się pisać Makra w Excelu i Zmień Swoją Pracę na Zawsze!"
- Zapisz się na bezpłatny warsztat online i pozwól sobie na transformację swojej codziennej rutyny biurowej dzięki potędze automatyzacji!
- Zainwestujesz godzinę i nauczysz się, jak zautomatyzować swoje zadania w Excelu i zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne.
- Pomogę Ci zacząć rozwijać swoje umiejętności, dzięki którym zaimponujesz swoim przełożonym.
- Zapisz się na mój warsztat i rozpocznij drogę do stania się ekspertem w dziedzinie, która otworzy przed Tobą nowe możliwości zawodowe.
#4 Ocean roczna – obszary do poprawy
Może nie poprawy. Może zwyczajnie coś, nad czym wypadałoby popracować?
Są sytuacje, w których radzisz sobie słabiej. Możesz udawać, że tego nie ma, a ktoś może po kątach na Ciebie narzekać.
Ale możesz też zapytać wprost. Zapytać dokładnie o te umiejętności powyżej i ocenić je. Bo jeśli na przykład ciągle nie wyrabiasz się z robotą to spróbujcie wspólnie ustalić, dlaczego tak jest i co z tym zrobić. Menadżer ma Cię bronić jak lew. I menadżer ma też Ci doradzać. I doradzi Ci.
Ale nie, jeśli boisz się zapytać.
To ważny punkt rocznej oceny rocznej pracownika.
I uwaga. To będzie bolesny moment. Nie lubimy słuchać o sobie negatywnych rzeczy, nawet jeśli są prawdziwe. Wysłuchaj, nie próbuj bronić każdej jednej tezy.
Być może masz już w swoich systemach ocenę punktową różnych umiejętności. To dopilnuj tylko, żeby wszystko skomentować na spotkaniu.
Odkryj Ukryte Moce Excela: Naucz się pisać Makra w Excelu i Zmień Swoją Pracę na Zawsze!"
- Zapisz się na bezpłatny warsztat online i pozwól sobie na transformację swojej codziennej rutyny biurowej dzięki potędze automatyzacji!
- Zainwestujesz godzinę i nauczysz się, jak zautomatyzować swoje zadania w Excelu i zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne.
- Pomogę Ci zacząć rozwijać swoje umiejętności, dzięki którym zaimponujesz swoim przełożonym.
- Zapisz się na mój warsztat i rozpocznij drogę do stania się ekspertem w dziedzinie, która otworzy przed Tobą nowe możliwości zawodowe.
#5 Strategie firmy
Kiedy już uporasz się z trudniejszą częścią oceny rocznej pracownika, przejdź do tego punktu. Do firmy. Jej planów, strategii. Zapytaj, na co będzie kładziony nacisk w najbliższym roku. Nie tam te globalne, wieloletnie misje. Zapytaj o tu i teraz. Co dziś firma planuje na kolejny rok czy dwa?
Po co Ci to potrzebne przy ocenie rocznej pracownika?
Po to, żebyś się upewnił, że skupiasz się na właściwych sprawach.
Bo jeśli firma z jakiegoś powodu chce wycofać się z jakiegoś rynku i kłaść nacisk na kilku nowych, to może warto pomyśleć jak możesz przyłączyć się do tego pomysłu?
Musisz wiedzieć dokąd ten cały wózek jedzie.
#6 Patrz w przyszłość
Tego pominąć nie można. Co dalej z Tobą będzie? Marzysz o czymś? Czego możesz się spodziewać? Czy możesz na coś czekać?
Szef nie ma pomysłu?
Zrób coś, żeby miał. Zmuś go do ruszenia głową. To, co może zrobić to pokazać Ci, jakie masz teraz opcje.
Ale Ty sam musisz mieć na siebie pomysł. Jak do tego dojść poczytaj w tekście o „5 krokach o tym jak znaleźć wymarzoną pracę”.
Powiedz zwyczajnie, że jesteś lojalny. Że zainwestowałeś już sporo czasu w pracę tutaj. Nie chcesz pracy zmieniać, żeby się rozwijać. I że chcesz dać jej coś więcej. Chciałbyś robić coś więcej. Przydać się ciut bardziej.
A jeśli padnie jakaś propozycja, opcja, pomysł, daleka wizja to…
od razu pytaj co możemy zrobić dziś, żeby iść w tym kierunku.
Przykład: chcesz z obsługi klienta przeskoczyć do marketingu. Zawsze lubiłeś te tematy, ale jakoś tak wyszło.
Ustal od razu i zapisz 3-5 punktów, których wykonanie może przybliżyć Cię do osiągnięcia założonego celu. Czego wypadałoby się douczyć? O co kogo dopytać? Co szef mógłby Ci podsunąć?
#7 Ocena roczna – awans i podwyżka
My Polacy boimy się rozmawiać o pieniądzach. Przynajmniej pokolenie X. Jakoś dziwnie boimy się zagadać o podwyżce, bo wydamy na siebie wyrok.
Więcej szczegółów o sposobach dochodzenia do awansu możesz poznać tutaj –> „Jak wyróżnić się w pracy i błyskawicznie przyspieszyć swój rozwój?”.
Roczna ocena pracownika to super okazja na pytanie o pieniądze. Oczekujesz nowych zadań, planów. To chyba naturalne, że Twoje oczekiwania finansowe też mogą się zmienić. Przestańmy się bać o tym mówić.
Przecież robisz już więcej niż wynika z Twoich obowiązków. Chcesz pójść o krok dalej. Masz już jakiś zarys planu. No to mogą za tym pójść pieniądze i awans.
Zapytaj jaka jest droga do awansu? Jakie kroki musisz podjąć? Co musi się stać?
Wiem, co usłyszysz: „musisz wykraczać poza swoje obowiązki, mój drogi”.
Super!
Ale teraz musisz przecież zrozumieć, co to dokładnie znaczy? Czy mam się zaangażować w coś nowego? Czy moje nauczenie się nowego procesu, wskoczenie w nowy projekt, zrobienie trzech kursów, pomaganie innym to jest to, co nazywasz przekraczaniem oczekiwań?
Dobrze jest ustalić jakąś definicję.
A jeśli szef mówi Ci, że podwyżka i awans są zupełnie poza jego kontrolą, bo to, bo tamto, to zadaj proste pytanie: „A co możesz zrobić, żeby mi w tym pomóc działając w tym obszarze, na który wpływ masz?”
#8 Nowe kontakty
To prawda.
Tzw. “networking “ jest istotny. Nie zrozum mnie źle. Nie chodzi o nepotyzm, kolesiostwo, promowanie „swoich” i inne postkomunistyczne „dobre” obyczaje.
Chodzi o to, by odpowiednie osoby dowiedziały się, jak bardzo można na Tobie polegać. Jakim ekspertem jesteś. Tylko Ty, Twoje biurko i Twój szef to trochę za mało.
Zapytaj kogo dobrze byłoby poznać. Może mógłby Cię komuś przedstawić. Przypisać do projektu, którym zarządza ktoś, kto pomoże Ci jutro. Może mógłby zorganizować Ci wycieczkę do tego marketingu. Tak, żebyś zobaczył co tam to oni robią. Przy okazji poznając cały dział.
Pamiętaj. Nie dostaniesz nigdy jednej rzeczy, o którą nie poprosisz.
#9 Zapisz i wyślij
A teraz najważniejsza rzecz. Bez tego wszystko powyżej nie ma najmniejszego sensu. Spisz to wszystko, o czym rozmawialiście. Wszystkie te ustalenia.
Wyślij do swojego szefa maila z tymi planami, obietnicami i poproś, żeby potwierdził, że wszystko dobrze zrozumiałeś.
Zwiększysz ogromnie szansę na to, że to, co tam jest napisane, wydarzy się.
Zazwyczaj stresujemy się tymi rozmowami. Czasami te rozmowy są dla nas zupełnym dnem, bezwartościową godziną wyjętą z naszego kalendarza.
A tu przecież chodzi o coś zupełnie innego.
O to żeby każdy kolejny rok był fajniejszy od poprzedniego. Żeby pracować nad swoimi wadami, ale też nie skierować tej rozmowy na jakieś bzdurne wypominki i rozpamiętywanie tego, co było. O to, żeby nuda zamieniła się w coś inspirującego.
I roczna ocena pracownika będzie fajna. Będzie ciekawa, motywująca. Zainspiruje Cię do dodania kilku haczyków do postanowień noworocznych. Ale tylko wtedy, gdy nie będziesz bał się pytać. Tylko wtedy, gdy poświęcisz chociaż tę godzinę czy dwie na przygotowanie. Tylko wtedy, gdy wszystko zapiszesz i zaplanujesz.
Zrób listę. Pytania. Punkty, które chcesz poruszyć.
Jako bonus przygotował dla Ciebie gotowy schemat oceny rocznej pracownika. Wykorzystaj ją w trakcie swojej rozmowy.
A Ty lubisz w ogóle całą ideę tych rocznych ocen?
1 komentarz