Jak napisać CV do pracy w roli managera? W tym odcinku podcastu Natalia Bogdan, założycielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse, headhunter, doradca kariery i ekspert rynku pracy, dzieli się swoim doświadczeniem związanym z tym, jak powinno wyglądać dobrze napisane CV, szczególnie jeśli aplikujesz na pozycję managera.
Czego dowiesz się z tego odcinka podcastu?
- Jak napisać CV do pracy na stanowisku managera?
- Jakie są podstawowe zasady stosowane podczas pisania CV?
- Czy warto dodawać zdjęcie? Jeśli tak, to jak powinno ono wyglądać?
- Czym jest podsumowanie w CV i co w nim zawrzeć?
- Czy oprócz CV należy pisać listy motywacyjne?
- Jak dobrze wypełnić sekcję DOŚWIADCZENIE w CV?
- Jakich błędów unikać?
- Co napisać w CV na temat naszego wykształcenia?
- Czy wpisywać w CV wszystkie kursy, które odbyliśmy w życiu?
- Jakie certyfikaty warto wymienić?
- Jakie są najnowsze trendy co do formy CV?
- Co zrobić z sekcją ZAINTERESOWANIA w CV?
- Jakich zainteresowań lepiej nie wpisywać?
- Jakie triki możesz stosować w trakcie pisania CV?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści rozmowy z Natalią.
Natalia Bogdan związana jest z branżą HR od ponad 12 lat. Ukończyła Zarządzanie Zasobami Ludzkimi i Prawo Pracy na Uniwersytecie Gdańskim oraz Human Resources Management w Instituto Politecnico do Porto i Strategic Leadership Academy w Ican Institute. Pracuje jako wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego. Doświadczenie zdobywała w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii i Portugalii, dokładnie poznając rynek HR na całym świecie. W 2017 roku zdobyła tytuł Bizneswoman Roku w konkursie organizowanym przez Olgę Kozierowską i Sukces Pisany Szminką.
Listen to „Jak napisać CV do pracy na stanowisko managera? Natalia Bogdan” on Spreaker.
Subskrybuj: iTunes / Android / Google Podcasts / Spotify / CastBox / Stitcher
E-book do ściągnięcia
Przygotowałem mini e-book, w którym znajdziesz najważniejsze elementy CV, rady, wskazówki i dobre praktyki. Wszystko to, o czym rozmawialiśmy w trakcie podcastu, ale nie tylko ;)
Transkrypcja
-->> Ściągnij transkrypcję podcastu
Oceń podcast w iTunes
Jeżeli korzystasz z aplikacji Podcasty:
- Wyszukaj podcast „Lepszy Manager Podcast” w aplikacji
- W sekcji „Programy” kliknij „Lepszy Manager Podcast”
- Przejdź do zakładki „Oceny i recenzje”
- Kliknij w link „Napisz recenzję”
Jeżeli korzystasz ze Stitchera:
- Wejdź na stronę https://www.stitcher.com/podcast/marcin-maslowski/bardzo-aktywni-zawodwo
- Przewiń stronę w dół, aż zobaczysz okno „Show Ratings and Reviews”
- Kliknij „Write a review”
Subskrybuj i słuchaj podcastu na:







Jak napisać CV do pracy w roli managera? Skrót
#1 Zdjęcie w CV
W polskiej rzeczywistości jak najbardziej warto dodawać zdjęcie do swojego CV. Pamiętaj o uśmiechu i profesjonalnym wyglądzie. Na podstawie zdjęcia w CV pracodawca wyrabia sobie o nas zdanie. To element pierwszego wrażenia. Zadbaj, by było profesjonalne.
#2 Podsumowanie
Ang. Summary to profil kandydata w pigułce. Podsumowanie stanowi zamiennik listu motywacyjnego. Opisz tu w kilku zdaniach, w jakiej branży pracujesz, od jak dawna, kluczowe obowiązki i role, jakie spełniałeś/aś u swoich pracodawców. Oprócz tego dodajesz tutaj kilku swoich cech osobowościowych kluczowych na stanowisku pracy, na które aplikujesz. Warto napisać po tym, jak napiszesz CV. Wymień tu największe sukcesy, konkrety dotyczące branży, w której pracujesz itp.
#3 Doświadczenie w CV
W tej części wpisz tylko to, co naprawdę wartościowe dla przyszłego pracodawcy. Daruj sobie wakacyjne prace dorywcze, studenckie. Pamiętaj, żeby mówić językiem korzyści. Odpowiedz sobie na pytanie: Jaką korzyść odniesie pracodawca po zatrudnieniu Ciebie na danym stanowisko? Jak przekona go Twoje doświadczenie do zaoferowania Ci pracy?
Wypisz nazwy firm razem z informacją o branży, w jakiej działa firma – nie każ rekruterom googlować i domyślać się. Nie musisz podawać dokładnych dat zatrudnienia. Wystarczy miesiąc i rok.
#4 Wykształcenie
Tutaj skup się na studiach wyższych, studiach podyplomowych czy doktoranckich. Nie warto pisać o szkole średniej, chyba że będzie to atutem w aplikowaniu na dane stanowisko, np. liceum hiszpańskojęzyczne będzie istotne, jeśli piszesz CV do pracy, gdzie język hiszpański jest wymagany.
#5 Umiejętności
W tej sekcji CV wpisz tylko te umiejętności, które są bezpośrednio związane z pełnionym stanowiskiem i rolą, na którą aplikujesz.
Grafik komputerowy wpisze konkretne nazwy programów, które są niezbędne do pracy, np. Adobe Photoshop, Illustrator. Natomiast jeśli aplikujesz na stanowisko managerskie w bankowości, wpisanie znajomości Photoshop, ponieważ interesujesz się grafiką komputerową, nie będzie stanowiło większej wartości dla przyszłego pracodawcy.
#6 Kursy i certyfikaty w CV
Tutaj obowiązuje ta sama zasada, która dotyczy umiejętności. Wpisz tutaj tylko te kursy i te certyfikaty, które są atutem na stanowisku, na które aplikujesz. Możesz podarować sobie krótkich, jednodniowych szkoleń czy kursów na Udemy i innych platformach online.
Zwróć też uwagę na treść ogłoszenia o pracę. Jeśli pracodawca wyraźnie zaznaczył, że potrzebuje osoby asertywnej, potrafiącej rozwiązywać konflikty w zespole, wówczas kurs asertywności czy szkolenie z radzenia sobie z konfliktami mogą znaleźć się CV.
#7 Zainteresowania
Tutaj często mamy kłopot. Pisać czy nie? Większość kandydatów wpisuje błahe rzeczy, tj. książki, kino, sport. Rozwiń te tematy. Opisz gatunki kina, rodzaj literatury, konkretny sport, jaki uprawiasz. Zainteresowania w CV to często temat na przełamanie lodów. Rekruter może zacząć rozmowę od tego tematu. Warto też zerknąć na zainteresowania osoby rekrutującej. Możesz znaleźć te informacje na jej profilu na LinkedIn. Być może okaże się, że bierzecie udział w tych samych zawodach sportowych?
#8 Forma
Przy wyborze formy miej na uwadze to, by CV było przejrzyste i schludne. Dwie kolumny na stronie jest obecnie modnym trendem, który przy okazji pozwala zmieścić więcej informacji na jednej stronie.
Zadbaj też o interpunkcję, ortografię i gramatykę. Zawsze możesz trafić na osobę, która zwraca szczególną uwagę na poprawną polszczyznę.
Możesz stosować elementy poprawiające wizualny odbiór, np. umiejętności językowe możesz pokazać na skali.
Jak napisać CV - końcowe rady
- pisząc swoje CV, postaw się w sytuacji rekrutera, która nierzadko ma do przejrzenia kilkadziesiąt aplikacji, wyróżnij się!
- opisuj w CV konkrety, nie każ rekruterom sprawdzać i szukać dodatkowych informacji dotyczących tych elementów CV, które są niejasne, niespójne, niedopowiedziane,
- nie wysyłaj wszędzie tej samej wersji CV – dostosuj je do oferty pracy,
- nie ilość a jakość treści jest istotna – idealne CV ma 1-2 strony A4, jeśli CV ma 4 strony A4, to wykreśl te elementy, które nie są kluczowe na stanowisku, na które aplikujesz,
- nigdy nie kłam w CV, wszystkie informacje mogą być łatwo zweryfikowane przez agencje rekrutacyjne i przyszłych pracodawców.
Masz pytanie? Zostaw wiadomość!
Chciałbym Cię zaprosić do współtworzenia tego podcastu i bloga. Chciałbym tworzyć teksty i podcasty na podstawie Twoich propozycji i pomysłów. Ty wiesz najlepiej co Cię trapi, ciekawi i inspiruje. Wtedy będzie to najbardziej wartościowe i jestem przekonany, że będziesz mieć możliwość wykorzystania tego w swojej pracy i życiu.
Pisz do mnie śmiało!
Zostaw komentarz
Jeżeli temat Cię zainspirował daj znać i zostaw swój komentarz. Chętnie włączę się w dalszą dyskusję i odpowiem na dodatkowe pytania.
Odpowiedz