Histogram to bardzo popularny wykres statystyczny, który pozwala na łatwe i szybkie wyciąganie wniosków z dużej ilości danych. Wiele osób ma kłopot z tym, jak go zbudować. W tym tekście dowiesz się, jak to zrobić w mniej niż 5 min.
Histogram – co to jest?
Histogram to nic innego jak wykres słupkowy. Ma on jednak pewne elementy, które odróżniają go od innych wykresów, dlatego nie każdy wykres słupkowy jest histogramem.
Co do zasady „Histogram to graficzny sposób przedstawienia rozkładu empirycznego cechy„, ale będę używał prostszego języka, ok?
Słupki w histogramie obrazują częstość czy ilość wystąpień danych obserwacji w określonych przedziałach. Mogą to być przedziały czasu, przedziały finansowe itp.
Karl Pearson to człowiek, któremu przypisuje się pierwsze użycie histogramu. Był brytyjskim matematykiem i statystykiem. Żył na przełomie XIX i XX wieku.
Psst! Przygotowałem dla Ciebie plik, w którym znajdziesz gotową instrukcję, jak zbudować histogram w MS Excel.
Histogram – Przykład 1
Jak czytać taki histogram, jak wyżej?
Do analizy użyliśmy danych sprzedażowych klientów. W jednej kolumnie mieliśmy nazwę klienta, a w drugiej sumę jego wydatków łącznie w roku 2020.
Oś pozioma obrazuje przedziały wydatków. Na przykład mamy 32 klientów, którzy wydali między 0 a 2000 PLN, 40 klientów, którzy wydali między 2000 PLN a 4000 PLN, itd. Oś pionowa to częstość występowania, czyli liczba klientów w danym przedziale.
Na histogramie nie zobaczysz sumy wydatków (mówię o naszym przykładzie). Słupek pokazuje, ilu mamy klientów, którzy znajdują się w określonym przedziale wydatków.
Histogram – jakie daje nam korzyści?
Zanim opiszę, zerknij poniżej.
Gdybyśmy nie mieli histogramu, to nasze dane wyglądałyby tak. To zwykła tabelka, która niewiele nam mówi. Trudno wyciągnąć z niej jakiś sensowny wniosek.
W przypadku wydatków naszych klientów widzisz, że najwięcej klientów wydaje między 2 a 4 tysiące złotych. Druga grupa to ci, którzy zostawiają w Twoim sklepie od 0 do 2 tysięcy.
Wniosek?
Zamiast skupiać się na kilku klientach, którzy wydają powyżej 10 000 PLN rocznie i poświęcać tym „najlepszym” klientom tak dużo czasu, postaraj się sprawić, by klienci z przedziałów od 0 do 4000 zaczęli wydawać więcej, bo to oni stanowią trzon Twojej firmy.
Skorzystaj z Zasady Pareto opisanej tutaj. Zbuduj dla tych klientów lepszą ofertę, popraw marketing, poświęć im więcej czasu, żeby przesunąć ich do kolejnego przedziału.
Patrząc na histogram, widzisz że na tym etapie lepiej jest skupić się na teoretycznie „mniejszych” klientach, bo jest ich więcej i łącznie generują o wiele większą sprzedaż niż tych kilku „dużych”.
Rewolucja Produktywności
5 strategii zarządzania czasem, które musisz znać
- Szkolenie online dla zabieganych managerów, przedsiębiorców, specjalistów, którzy toną w codziennych obowiązkach, nie wyrabiają się z pracą, a jednocześnie prokrastynują
- Wyjdziesz za chaosu, uporządkujesz swój dzień i zaczniesz mieć poczucie, że to był dobry dzień
Histogram – przykład 2
Załóżmy, że w firmie masz dużo zwolnień lekarskich.
Masz podejrzenia, że więcej jest tych krótkotrwałych niż tych dłuższych i być może część z nich jest nieuzasadniona. Nie masz żadnej analizy tylko przypuszczenia.
Z perspektywy managera to trudna sytuacja. Ktoś z dnia na dzień znika, a Ty musisz na ostatnią chwilę szukać zastępstwa.
Samo patrzenie na tabelkę w Excelu niewiele Ci da. Zbuduj histogram!
Jak widzisz z tego histogramu mamy np. 47 zwolnień wystawionych na okres od 1 do 2 dni itd. Do tego histogramu dodaliśmy skumulowaną wartość procentową.
Widzisz, że 94% wszystkich zwolnień lekarskich nie przekracza 6 dni. (opiszę poniżej jak zrobić to w MS Excel).
Wniosek?
Pracownicy biorą zwolnienia krótkotrwałe. Być może to drobne infekcje, przeziębienia, które pewnie nie wymagają długiego leczenia.
Co możesz zrobić?
Np. pozwól na pracę z domu, kiedy pracownik czuje się źle, ale nie na tyle, by brać zwolnienie.
Możesz też zwiększyć ilość kontroli osób, które często chodzą na krótkotrwałe L4. (pewnie część tych zwolnień jest zwyczajnie nadużywana).
Przy okazji przeczytaj więcej o tym, jak zmniejszyć ilość L4 w zespole.
Tutaj znajdziesz raport ZUS, który pokazuje, że krótkotrwałe L4 to duży problem w Polsce.
A tu informacje ZUS dotyczące o tym, w jaki sposób pracodawca może kontrolować nadużywanie L4. To na marginesie.
Histogram – ile potrzebuję przedziałów?
Aby histogram miał sens, zalecałbym przynajmniej 5 przedziałów. Jeśli chodzi o ich maksymalną liczbę, to zależy od Twoich potrzeb. Nie polecałbym więcej niż 15, natomiast samodzielnie zdecyduj.
Jeśli wciąż się wahasz, to użyj tego sposobu
#1 Policz, ile masz wyników
Załóżmy, że mamy 25 pracowników i chcesz zbudować histogram z przedziałami zarobków.
#2 Wyciągnij pierwiastek z liczby obserwacji
W naszym przypadku będzie to 5, ponieważ 5 x 5 = 25.
Jak szerokie powinny być przedziały w histogramie?
Skoro masz już ilość przedziałów, to pewnie zastanawiasz się, jak szerokie powinny być przedziały?
To również zależy od Ciebie, ale rekomendowany sposób wyliczenia szerokości przedziałów to zaledwie 2 kroki.
#1 Odejmij najwyższą od najniższej wartości
Załóżmy, że najlepiej zarabiający pracownik zarabia 12,5000 PLN, a najsłabiej zarabiający pracownik zarabia 2,500.
Wykonaj działanie
12,500-2,500 = 10,000
#2 Teraz podziel różnicę przez ilość przedziałów
Wcześniej policzyliśmy, że mamy 5 przedziałów, a różnica między najwyższą a najniższą pensją wynosi 10,000.
Wykonaj działanie
10,000/5 = 2,000
Zatem nasze przedziały powinny różnić się o około 2,000, czyli 2000-4000, 4000-6000, 6000-8000, 8000-10000, 1000 – 12500.
Histogram – jak stworzyć ten wykres w MS Excel?
Przygotowałem dla Ciebie plik Ms Excel, w którym znajdziesz gotowy przykład histogramu i instrukcję, jak go narysować krok po kroku. Opisuję tutaj, jak zbudować histogram w excelu krok po kroku.
Pod opisem znajdziesz też film obrazujący ten proces.
Rodzaje histogramów
Histogramy mogę mieć różne kształty. Rozkład obserwacji może być symetryczny. Wtedy jest to rozkład normalny. Często spotykamy histogram jednostronny, jak w przypadku naszych zwolnień lekarskich.
Nazw jest wiele. Tutaj znajdziesz różne kształty, ale nie ma sensu się tego uczyć.
Histogram – film z instrukcją
Nagrałem film, w którym krok po kroku opisuję, w jaki sposób narysować histogram w programie MS Excel.
Histogram – podsumowanie
Mam nadzieję, że teraz bez problemu samodzielnie uda Ci się zbudować histogram w kilka minut. Jak widzisz, ten prosty wykres daje bardzo ciekawy obraz sytuacji. Histogram jest bardzo często wykorzystywany w analizie danych i projektach Lean Six Sigma.
Tak naprawdę to nic trudnego.
Odpowiedz