Czerwiec 1971. Pretoria. RPA.
W kraju, w którym system polityczny opiera się na głębokiej dyskryminacji rasowej, przychodzi na świat chłopiec. Jego ojciec to uznany inżynier. Matka jest kanadyjską modelką. Wybierają dla noworodka imię Elon. To przyszły wizjoner i multimilioner Elon Musk.
Chłopiec od najmłodszych lat marzył o wynalazkach, podróżach w kosmos i do tego stopnia potrafił w tych marzeniach „zatonąć”, że rodzice byli przekonani, że urodził się głuchy. Zbadali go nawet lekarze. Nie był głuchy…
Elon Musk – wczesne lata
Chłopiec wczesne lata życia spędził w Pretorii, gdzie dorastał razem z bratem Kimbalem i siostrą Toscą.
Mimo, że był biały i z „dobrego domu”, wcale nie było mu łatwo. Był najmłodszy i najmniejszy w klasie. Między innymi przez to rówieśnicy gnębili go w szkole. Pewnego razu koledzy zrzucili go ze schodów i pobili tak, że stracił przytomność. Trafił do szpitala, ale wyszedł z tego cało.
Od dziecka Elon Musk był przedsiębiorczy. Razem z młodszym bratem wpadli kiedyś na pomysł, by chodzić od domu do domu, sprzedając czekoladowe jajka wielkanocne. Narzucili marżę w wysokości 2000%!
– Dlaczego miałbym płacić 10$ za jajko warto 50 centów – miał zapytać potencjalny kupiec.
– Cóż, wspierasz młodego kapitalistę. Jeśli nie zapłacisz tych 10 dolarów, nie będziesz miał żadnego jajka. A ja wiem, że stać Cię, żeby zapłacić 10 dolarów – miał odpowiedzieć młody Elon Musk.
Elon uwielbiał poznawać nowe rzeczy.
Potrafił siedzieć nad książką 10 godzin dziennie. W wieku 9 lat przeczytał całą encyklopedię Britannica. W tym samym roku nauczył się podstaw programowania. Również w tym roku rodzice… zdecydowali się na rozwód. Chłopiec został z ojcem. Matka wyjechała.
Trzy lata po tym zdarzeniu Elon Musk sprzedał swoją pierwszą grę Blastar za 500$. Do dziś można w nią zagrać w internecie.
Nie wiązał swojego życia i marzeń z RPA. Wiedział, że tylko w USA wielkie rzeczy są możliwe. Gdy miał 17 lat wyjechał do Kanady, wbrew woli ojca. Stamtąd było już bliżej do Ameryki.
Studiował na Queen’s University of Ontario, później an University of Pensylwania. Zaczął doktorat na Uniwersytecie Stanforda, ale zrezygnował po dwóch dniach. Postanowił zostać przedsiębiorcą.
Elon Musk – życie zawodowe
Elon Musk miltimilionerem został w wieku 23 lat. Wtedy to odsprzedał za bagatela ponad 300 mln dolarów prawa do Zip2, oprogramowania, które napisał z bratem Kimbalem. Zarobione pieniądze zainwestował w X.com., platformy do płatności internetowych, późniejszy PayPal.
PayPal sprzedał za 1,5 miliarda dolarów w akcjach. Sprzedał, choć mógł być właścicielem, odcinać kupony, popijać tequile na meksykańskiej plaży i robić nic. Zarobione pieniądze zainwestował w SpaceX, firmę, która miała doprowadzić do eksploracji Układu Słonecznego i sprawić, że przeciętny Kowalski będzie mógł polecieć na wycieczkę na Marsa.
Elon Musk doprowadził do redukcji kosztów dotarcia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o 90%. W międzyczasie stał się współtwórcą Tesla Motors, z misją tworzenia całkowicie elektrycznych samochodów.
Wszystkie jego projekty to krok milowy. The Boring Company zajmuje się drążeniem podziemnych tuneli, dzięki czemu człowiek we własnym samochodzie przemieści się z miejsca A do B w niespotykanym dotąd tempie. Neuralink to firma Elona Muska, która ma połączyć mózg człowieka i komputer. Starlink ma doprowadzić do powstania konstelacji satelitów dostarczających internet w miejsca na Ziemi, do których jeszcze nikt z internetem nie dotarł.
Elon Musk na liście najbogatszych ludzi na ziemi jest na 31 miejscu w rankingu Forbes.
30 maja 2020 stworzył nową historię. O godzinie 21:22 czasu polskiego po raz pierwszy astronauci NASA zostali wyniesienie w kosmos poprzez rakietę wyprodukowaną przez prywatną firmę.
Olbrzymi sukces!
Choć poprzednie 3 nieudane próby niemal doprowadziły firmę Elona do bankructwa.
Elon Musk to człowiek nieprzeciętny. Zapisze się na kartach historii jako niezwykły przywódca.
Jak przewodził? Jak zarządzał? Temu postanowiłem się przyjrzeć i zastanowić nad tym, czego przeciętny manager może się od niego nauczyć.
Zasady przywództwa Elona Muska
#1 Elon Musk miał jedną, jasną wizję
Swoje zarządzanie, swoje przywództwo zacznij od nakreślenia wizji. Do czego zmierza ta praca? Gdzie Twoja firma chce być? Co chce zmienić w swojej niszy?
Zastanów się, czy Twoi pracownicy wiedzą, po co miesiąc w miesiąc księgują te transakcje?
Dlaczego rozliczają stosy faktur?
Czy znają szerszy koncept Twojej firmy i to, że tymi małymi krokami doprowadzają realizacji konkretnej wizji i strategii przedsiębiorstwa?
Polecam artykuł o budowaniu DNA zespołu.
Elon Musk jest genialny w tworzeniu wizji i zarażaniu nią innych.
W Tesli wyobraził sobie świat samochodów bez benzyny.
W SpaceX wyobraził sobie wycieczki na Marsa dostępne dla przeciętnego człowieka.
Dolly Singh, była szefowa HR w SpaceX powiedziała: „Ważna rzecz, którą robi Elon Musk to jego zdolność do sprawienia, że ludzie wierzą w jego wizje”.
#2 Angażuj siebie i zespół
Nie zmusisz pracownika do wysiłku, jeśli sam się nie starasz. Ludzie patrzą na liderów i biorą z nich przykład. Elon Musk kocha swoje firmy. Uwielbia to, w co inwestuje. Kiedy Tesla popadła w tarapaty zaczął sypiać w biurze. Pracował po 100 godzin w tygodniu.
Nie zachęcam do tak radykalnych kroków, bo planowane nadgodziny to błąd zarządzania, ale kiedy jest „pożar” na piętrze, kiedy pojawi się awaria, to zostań z zespołem do końca. Pokaż, że Tobie też zależy.
Elon Musk w jednym z wywiadów powiedział: „Przesuwam swoje biurko gdziekolwiek, właściwie to nie mam swojego biurka. Przesuwam się gdziekolwiek, gdzie pojawiają się problemy w Tesli.”.
Kurs e-mailowy, w którym w ciągu 7 dni poruszam 7 najważniejszych obszarów zarządzania zespołem. Dowiesz się m.in. jak wyznaczać cele, jak podnosić motywację zespołu, jak integrować zespół i budować zaangażowanie, ale też jak zadbać o siebie i swój work-life balance. Dołącz za darmo.
#3 Elon Musk pozwala na kreatywność
Elon Musk uważą, że firmy mają jeden, bardzo poważny problem.
Procesy zastępują myślenie.
Kreatywność, która doprowadza do innowacji, jest tłumiona w ludziach. To błąd.
Tylko dzięki kreatywności możliwy jest rozwój. A kreatywność może działać, gdy człowiek ma przestrzeń do budowy własnego sposobu pracy, tworzenia nowych rozwiązań, usuwania przeszkód.
#4 Nagradzaj współpracę, nie indywidualizm
Zatrudnianie utalentowanych ludzi jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, czy potrafią grać razem do tej samej bramki.
To tak jak w sporcie. Drużyna, która często wygrywa, zazwyczaj ma jednego lub kilku bardzo utalentowanych graczy. Ale prawdziwym mnożnikiem sukcesu jest to, jak te indywidualności potrafią razem współpracować.
Elon Musk kładzie ogromny nacisk na nagradzanie sukcesu zespołu, nie jednostek.
Dlatego, jeśli promujesz konkursy typu „pracownik miesiąca”, „talent roku”, to tworzysz wewnętrzną konkurencję. Elon Musk tego nie robi.
#5 Porażka jest opcją
Lubisz przyznawać się do błędu? Jasne, że nie. Kto lubi?
Ludzie boją się popełniać błędy. Boją się do nich przyznawać. Lider powinien dawać do zrozumienia, że porażka jest opcją. Jest szansą na wyciąganie wniosków i lekcji.
Głupcem nie jest ten, kto popełni błąd, ale ten, kto popełni ten sam błąd więcej niż jeden raz.
Próbując nowych sposobów pracy, testując nowe rozwiązania, można ponieść klęskę. Ale bez tego nie ma innowacji, która tworzy przewagę na rynku.
#6 Elon Musk rekrutuje rozważnie
Elon Musk zachęca, by każde stanowisko, każda rekrutacja była starannie przemyślana. Nie rekrutuj tylko dlatego, że zwolnił się wakat. Upewnij się, że naprawdę potrzebujesz nowej osoby w zespole. Sprawdź, czy faktycznie zespół jest przepracowany i potrzebuje wsparcia.
Weryfikuj referencje, (odsyłam do podcastu z Natalią Bogdan), zbadaj naturalne motywatory nowych pracowników, o których wspomina Katarzyna Janas.
#7 Pielęgnuj feedback
Elon Musk traktuje feedback jako jedyną opcję by stać się lepszym liderem. Sam korzysta z feedbacku i zachęca do tego swoje zespoły.
Ciągłe zbieranie informacji zwrotnej, refleksja nad tym, co robisz i co powinieneś zrobić lepiej, to jedyna droga do prawdziwego rozwoju.
Jeśli nie traktujesz tej sprawy poważnie, a chcesz być jak Elon Musk :), zbuduj kulturę informacji zwrotnej w swoim zespole.
Polecam ten e-book o 10 błędach dawaniu informacji zwrotnej.
#8 Czytaj i ucz się
Elon Musk od zawsze był żądny wiedzy. W wieku kilkunastu last potrafił przeczytać 2 książki dziennie. Wciąż dużo czyta i zachęca do tego swoje zespoły. Oprócz tego jest uważnym słuchaczem i potrafi czerpać z doświadczenia swojego zespołu.
Może w ramach kolejnych podziękowań za dobrze wykonaną pracę zamiast biletu do kina wręczysz pracownikowi jakąś dobrą książkę?
Polecam tę listę dobrych książek dla managerów.
Podsumowanie
Elon Musk nie bez powodu porównywany jest do Steva Jobsa. Otwiera umysły wielu ludzi, tworzy nową rzeczywistość, realizuje niewiarygodne cele, dodaje ogromnej świeżości światu innowacji. Czy jest doskonałym liderem? Absolutnie nie. Oprócz pozytywnych cech, z których warto czerpać, jego pracownicy skarżą się, że Elon Musk praktykuje mikrozarządzanie. Jest pracoholikiem stale przywiązanym do maila i nierzadko śpiącym w biurze.
Ale czy można tak po prostu wyjść z biura po 8 godzinach i zapomnieć o wszystkim, jeśli w pracy zajmujesz się wyłącznie tym, co Cię pasjonuje?
Odpowiedz